Arabica vs Robusta - na czym polega różnica?

Arabica vs Robusta - na czym polega różnica?

 

Niezależnie od tego, czy zwykle pijecie małe czarne espresso czy spienione i kremowe cappuccino, są szanse, że słyszeliście o ziarnach arabica i robusta. Czy jednak wiecie, jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami ziaren? W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, dlaczego ich smak może się  bardzo różnić, przyjrzymy się  ich popularności i zastosowaniu. 

Podamy Wam też kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać ich właściwości!

Arabica vs Robusta - różnice.

Dwa główne rodzaje ziaren kawy używane obecnie do parzenia tego napoju to arabica i robusta. Ziarna arabiki mają zazwyczaj łagodny smak z nutą słodyczy, natomiast ziarna robusty są zazwyczaj bardziej gorzkie. Powodem tego są różnice w składzie chemicznym poszczególnych rodzajów ziaren. Ziarna robusty zawierają więcej kofeiny, co przyczynia się do ich silniejszego smaku. Zawierają również wyższy poziom kwasu chlorogenowego, który jest odpowiedzialny za ich nieco kwaśne nuty. Z drugiej strony, ziarna arabiki zawierają więcej cukru, który dodaje przyjemnej słodyczy do jej profilu smakowego.

Wysokość nad poziomem morza i jej wpływ na smak kawy.

Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na różnice w smaku kawy arabica i robusta jest wysokość upraw. Większa wysokość nad poziomem morza oznacza niższe temperatury, a rośliny uprawiane w chłodniejszym klimacie mają tendencję do produkowania wolniej rosnących, ale bardziej aromatycznych owoców. Wolniejszy wzrost daje więcej czasu na koncentrację cukrów w ziarnie, co w rezultacie odpowiada za słodszy profil. W związku z tym, kawy uprawiane na większych wysokościach mają często bogatszy smak, niż te uprawiane na niższych wysokościach.

Popularność i zastosowanie

Jeśli chodzi o popularność wśród kawoszy, arabica wciąż jest królem! Stanowi ona około 75% wszystkich kaw spożywanych na świecie ze względu na swój łagodniejszy smak w porównaniu z robustą. Mimo to robusta ma również swoje zastosowania! Jest często używana jako dodatek do mieszanek espresso, aby dodać im kopa i “cremę”, która sprawia, że są tak pyszne! 

Robusta była przez długi czas brzydszą, złą siostrą arabiki, a “prawdziwi kawosze” długo kręcili na jej widok nosem. Teraz jednak przeżywa swój powrót do polskich kuchni i kawiarni. Organiczna robusta może być bardzo dobra sama w sobie, jeśli jest starannie palona i parzona. A tzw. “fine robusta” może smakować lepiej niż nie jedna “non speciality” arabica.

Coraz więcej palarni używa robusty w swoich mieszankach, ponieważ przeważnie jest tańsza niż arabica, ale nadal zapewnia wiele smaku w połączeniu z innymi rodzajami ziaren!

Wniosek: Jak widać, istnieje wiele czynników, które wpływają na rozróżnienie pomiędzy kawami arabica i robusta - od ich składu chemicznego, do sposobu ich przetwarzania lub mieszania! Od lekkich naparów z subtelnymi niuansami smakowymi aż po mocniejsze espresso z dużą ilością cremy - zrozumienie tych dwóch rodzajów kawy pomoże Wam upewnić się, że za każdym razem otrzymacie dokładnie to, na co macie ochotę! 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Dzień z Robustą